Podologia to dziedzina medycyny. Zajmuje się ona specjalistyczną pielęgnacją stóp oraz diagnozowaniem zmian, które występują w obrębie skóry stóp. W jej zakresie jest również kierowanie do odpowiednich lekarzy specjalistów.
Czym zajmuje się podolog?
Specjalista ds. podologii świadczy usługi z zakresu profilaktyki oraz wsparcia w procesie leczenia różnych chorób stóp. Zajmuje się on również pacjentami należącymi do grup ryzyka, takimi jak chorzy na cukrzycę lub też osoby ze zmianami reumatycznymi stóp. W przypadku stwierdzenia dolegliwości przeprowadza właściwe zabiegi bądź też terapie. Możemy również powiedzieć, że jest pośrednikiem między pacjentem a specjalistami takimi jak diabetolog, internista, chirurg, masażysta, dermatolog, flebolog czy fizjoterapeuta. Pacjenci mogą liczyć na porady z zakresu pielęgnacji stóp i nóg a także stosowania specjalistycznych kosmetyków. Wśród wielu zabiegów wykonywanych przez podologa możemy wymienić chociażby wykonywanie protetycznych odciążeń za pomocą specjalistycznych opatrunków oraz ortez czy też wykonywanie indywidualnych klamer korygujących wrastające paznokcie.
Podologia łączy się również z dziedzinami takimi jak:
- ortopedia
- osteologia– nauka o układzie kostnym
- miologia – nauka o mięśniach
- flebologia– nauka o żyłach
- angiologia– nauka o układzie naczyniowym i limfatycznym
- neurologia – nauka o układzie nerwowym
- dermatologia– nauka o chorobach skóry i jej przydatkach
- limfologia – nauka o układzie limfatycznym
Usługi świadczone przez specjalistę ds. podologii to m.in. :
- diagnozowanie rodzaju deformacji stopy
- poradnictwo z zakresu doboru właściwego obuwia
- stopa cukrzycowa diabetyka i jej profilaktyka
- wykonywanie ortez z przeznaczonych do tego materiałów i dobranych do problemu z jakim mamy do czynienia w danym przypadku
- skracanie paznokci a także wykonywanie zabiegów na paznokciach, które wrastają, są zawinięte, zgrubiałe czy też grzybicze
- usuwanie zrogowaciałego naskórka (hiperkeratozy)
- rozpoznanie a także usuwanie kurzajek i odcisków
- wykonywanie klamer korygujących wrastające lub zakręcone paznokcie (ortonyksja)
- odbudowywanie paznokci
- poradnictwo ogólne oraz indywidualne
Jak powinien wyglądać profesjonalny gabinet podologiczny?
Zacznijmy od pomieszczenia, które zgodnie z tendencjami powinno przypominać gabinet lekarski. Musi być pomieszczeniem zamykanym, oddzielonym od pozostałych części gabinetu, przeznaczonym wyłącznie do zabiegów w obrębie stóp. Oczywistym wymogiem jest sterylna czystość i higiena.
Jeśli chodzi o zagadnienie wyposażenia gabinetu podologicznego warto zadbać o najnowocześniejszy sprzęt i profesjonalne narzędzia. Jedną z najtrudniejszych decyzji jest wybór fotela dla pacjentów. Będzie to miało istotny wpływ na komfort pracy i wygodę klientów.
Profesjonalny gabinet podologiczny powinien być także wyposażony w podologiczną frezarkę z pochłaniaczem pyłu, autoklaw, odpowiedni zestaw narzędzi i przyborów pozwalający na wykonanie wyspecjalizowanego zabiegu podologicznego.