Podolog to słowo, które pochodzi z języka greckiego – „podos” to „stopa”, a „logos” – „nauka”.
Podologia to dziedzina zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem chorób stopy. A podolog to osoba, która dba o zdrowie stóp. Podolog nie jest jeszcze popularnym zawodem w Polsce, jednak specjaliści od stóp mają coraz więcej pacjentów, a właściwie klientów. Warto bowiem zaznaczyć, że podolog nie jest lekarzem. Sprawdź, kiedy warto się udać do podologa!
Gabinet podologiczny z kolei to jedno z niewielu miejsc, w którym można uzyskać profesjonalną pomoc z wszelkimi dolegliwościami stóp t.j. odciskami, modzelami, brodawkami, a także wrastającymi paznokciami czy rozpadlinami na piętach.
Podologia – czym się zajmuje?
Warto podkreślić, że pedicure kosmetyczny jest zabiegiem pielęgnacyjnym dla zdrowych stóp, natomiast pedicure podologiczny jest zabiegiem leczniczo-pielęgnacyjnym zarówno dla zdrowych, jak i ze zmianami, typu pękające pięty, modzele czy odciski.
Samodzielne rozpoznawanie zmian patologicznych w obrębie kończyn dolnych oraz ich przyczyn
Umiejętności podologa:
- Dobór procedur terapeutycznych odpowiednich dla określonego pacjenta
- Wykonywanie odpowiednich zabiegów przywracających zdrowy wygląd i dobre funkcjonowanie stóp: prawidłowe obcinanie paznokci, szlifowanie i korygowanie paznokci, usuwanie zgrubień, odcisków itp.
- Posługiwanie się specjalistycznym sprzętem niezbędnym do osiągnięcia efektu pielęgnacyjnego takim, jak: frezarki podologiczne, frezy, ortezy indywidualnego zaopatrzenia itp.
- Dbałość o stan sanitarno-higieniczny sprzętu i narzędzi używanych do zabiegów (np. czyszczenie myjką ultradźwiękową)
Problemy podologiczne:
Odciski: bardzo częsty i bolesny problem doskwierający podczas chodzenia. Charakteryzują się żółtym zabarwieniem, wyraźnie odgraniczonym i stwardniałym miejscem.
Wrastające paznokcie: są przypadłością, która charakteryzuje się wrastaniem bocznej krawędzi paznokcia pod skórę, niesie to za sobą uczucie dyskomfortu. Dolegliwość ta dotyka najczęściej paznokci u stóp, a konkretnie dużego palca, ponieważ paznokieć u dużego palca jest najtwardszy i najmocniej wbija się w skórę. Z czasem możemy odczuwać ból, który uniemożliwia chodzenie i towarzyszący mu stan zapalny i ropnine. Szybka reakcja pomaga uniknąć chirurgicznej korekcji, dlatego warto wiedzieć jak zapobiegać wrastaniu się paznokci. Korekta
Modzele: Modzele najczęściej lokalizują się na stopach (podeszwach stóp) w okolicy pięty lub nad głowami kości śródstopia i powstają jak efekt noszenia zbyt ciasnego obuwia. Mogą także występować na skórze dłoni. Przykładowo u wioślarzy pojawiają się symetrycznie w okolicy kciuka lub podstawy palca piątego.
Pękające pięty: Pękające pięty są nieestetyczną i bolesną dolegliwością, która może być spowodowana m.in. niedoborami witaminowymi. Skóra na pietach jest znacznie grubsza w porównaniu z innymi częściami ciała. Z tego powodu wymaga szczególnej pielęgnacji, która będzie zapobiegać jej rogowaceniu i pękaniu.
W Victoria Derm w Warszawie prowadzimy szkolenia i kursy podologiczne na najwyższym poziomie. Jako eksperci z wieloletnim doświadczeniem stworzyliśmy autorski program edukacyjny dla wymagających specjalistów z branży.
Podczas szkoleń przedstawiamy jak należy przygotować się do pracy podologicznej. Zapoznajemy kursantów z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy. Omawiamy także przypadki jakie najczęściej spotykamy w naszej praktyce zawodowej. Przekazujemy zasady prawidłowej diagnozy oraz wykonania zabiegu.