Obecnie na rynku jest szeroki wybór pilników i polerek wykonanych z różnych materiałów, o różnych wielkościach, ziarnistościach i kształtach. Podpowiemy jaki pilnik wybrać, o jakiej ziarnistości do wybranego rodzaju i etapu stylizacji paznokci. Do użytku wybieramy taki pilnik, który dobrze leży w dłoni i jest wytrzymały a także nie pyli i nie uszkadza skórek oraz jest bezpieczny dla paznokci. Kiedyś używano tradycyjnych, metalowych pilników, które zarysowywały paznokcie naruszając ich strukturę. Dobry pilnik to nie metalowy ale zaopatrzony w pokrycie z tlenku aluminium, kryształu, szkła lub teflonu. Oprócz materiału z którego są wykonane pilniki różnią się jeszcze kształtem a przede wszystkim gradacją ziarnistości.
Ze względu na ziarnistość rozróżniamy następujące rodzaje:
- pilnik gruboziarnisty (gradacja 80 i 100) – wyróżniają się dużą siłą tarcia i służą do zdejmowania materiału z paznokcia np. do pozbywania się tipsów. Zachowują się jak papier ścierny. Zaleca się stosować w gabinetach kosmetycznych.
- pilnik średnioziarnisty (gradacja 100 – 180) – to pilniki klasyczne służące do podstawowej obróbki paznokcia np. nadanie mu kształtu a także do pracy modelującej na akrylu czy żelu UV.
- pilnik drobnoziarnisty (gradacja >240) – służą do wygładzania maturalnej płytki paznokcia oraz końcowej obróbki żelu czy akrylu.
- polerka (500-1500) – służy do nadaniu blasku paznokciom, wyrównuje powierzchnię i może być używana do matowienia płytki.
Ze względu na materiał z jakiego są wykonane wyróżniamy następujące rodzaje pilników:
- pilnik metalowy – większość kosmetyczek go odradza, niszczy paznokieć. Nie nadaje się do delikatnych paznokci. Ale jeśli paznokcie są twarde i mają grubą płytkę to można zastosować. Ich zaletą jest wytrzymałość, nie łamią się i nie zdzierają tak jak pozostałe.
- pilnik papierowy – trzeba go co jakiś czas wymieniać, ma krótką żywotność. Delikatniejszy niż metalowy. W zależności od ziarnistości może służyć do skracania paznokcia, nadawania mu kształtu a także do polerowania.
- pilnik szklany – najczęściej jest drobnoziarnisty. Jest najbardziej delikatny i precyzyjny. Trwałość pilnika pomiędzy papierowym a metalowym. Trzeba uważać żeby nie pękł.
- pilnik kryształowy – używany do wykańczania brzegów paznokcia aby zapobiec jego rozdwajaniu.
- pilnik teflonowy – najczęściej drobnoziarnisty, zaokrąglony na krawędziach, specjalny do naturalnych paznokci.
Jakość pilników zależy od producenta. Najlepsi producenci są w stanie zagwarantować wysoką jakość, trwałość, łatwość czyszczenia. Ważna jest też wygoda trzymania, długość oraz oznaczenie gradacji.