Piękna, głęboka opalenizna jest nierzadko ogromnym pragnieniem wielu z nas, szczególnie w sezonie letnim. Wtedy też chętnie zażywamy kąpieli słonecznych, czasem wręcz przesadzając i wystawiając naszą skórę na długotrwałe działanie szkodliwych promieni UV. Jest jednak inny sposób, by zyskać niemalże muśniętą słońcem skórę bez jej nadmiernego narażania na działanie promieni słonecznych, a jest to metoda zwana opalaniem natryskowym. Dowiedz się na czym dokładnie polega opalanie natryskowe.
Czym jest opalanie natryskowe?
Opalanie natryskowe jest metodą bezbolesną i pozwala osiągnąć efekt brązowej skóry, podobnej do tej uzyskanej za pomocą wielogodzinnego „leżenia na słońcu”. Polega ono na zaaplikowaniu na ciało specjalnego środka, który działa w sposób brązujący na naszą skórę. Zabieg przeprowadzany jest w gabinetach kosmetycznych przy pomocy specjalnego rozpylacza, który wytryskuje na dane obszary naszego ciała delikatną mgiełkę.
Składniki, które obecne są w preparacie nie tylko wpływają na zmianę odcienia skóry, ale co więcej pobudzają naturalną produkcję melaniny w komórkach skóry. Środkiem, którego używa się w trakcie zabiegu jest tak zwany dihydroksyaceton. Uzyskamy dzięki niemu bardzo naturalne efekty. Co więcej, z atutów można napomnieć, iż preparat nakładany na skórę ma działanie nawilżające, a także z reguły nie powoduje reakcji alergicznych. Cały zaś proces opalenizny tworzy się w skutek reakcji chemicznej nakładanego preparatu wraz z aminokwasami naszego naskórka.
Jak należy się przygotować?
Dzień przed zabiegiem zaleca się wykonanie depilacji ciała oraz peelingu miejsc, które mają być opalane natryskowo. Odradza się natomiast nakładania jakichkolwiek preparatów na skórę przed zabiegiem, w tym wszelkich preparatów o działaniu nawilżającym takich jak kremy, olejki, czy masła. Skóra do zabiegu musi pozostać bezwzględnie sucha i czysta, aby zabieg się powiódł. Wykonanie makijażu przed opalaniem jest również zbędne, gdyż przez zabiegiem na pewno zostaniemy poproszone o jego zmycie. Warto odpuścić sobie również użycie wszelkich dezodorantów, czy też perfum oraz postawić na luźne, nieprzywierające do skóry ubrania, gdyż w przeciwnym razie ciasny ubiór mógłby uszkodzić opaleniznę w drodze do domu, co nie wpłynie pozytywnie na efekt o jaki nam chodzi. Co do bielizny nie musimy się tym zbytnio przejmować – większość salonów kosmetycznych zapewnia jednorazową bieliznę, a także czepki ochronne na włosy.
Opalanie natryskowe – jak wygląda sam zabieg?
Sam proces opalania natryskowego odbywa się zazwyczaj w specjalnie przygotowanej do tego kabinie. Osoba wykonująca zabieg spryskuje ciało klienta/ klientki używając przeznaczonego do tego urządzenia. Wszystko jest tak skonstruowane, że jesteśmy w stanie kontrolować intensywność odcienia pryskanej skóry – osiągnięcie pożądanego koloru skóry nie jest tutaj więc problemem. Przygotowanie do zabiegu trwa zwykle 5-10 min, natomiast samo opalanie zajmuje 15-25 minut. Tuż po samym zabiegu musimy również odczekać parę kolejnych minut, gdyż świeżo nałożony preparat musi utrwalić się na skórze. Również należy uważać przy zakładaniu ubrań, by przypadkowo nie uszkodzić opalenizny. Opalanie natryskowe nie oznacza, że musimy poddać się w całości zabiegowi – jeśli mamy takie preferencje możemy wybrać konkretne partie ciała, np. od pasa w górę lub od pasa w dół. Może być to również sama twarz, szyja lub dekolt – decyzja należy do nas.
Bezpieczeństwo opalania natryskowego
Zabieg opalania natryskowego jest uważany zdecydowanie za bezpieczną metodę opalania ciała, jednakże nie można przesadzać też z częstotliwością stosowania tych zabiegów. Co więcej, należy również unikać wdychania oparów podczas wykonywania samego zabiegu. Przed udaniem się na takowy zabieg warto sprawdzić również samo miejsce, w którym będzie ono wykonywane. Lepiej wybrać sprawdzony, renomowany salon, w którym są zachowywane podstawowe zasady higieny oraz w którym znajdziemy profesjonalistów w tej dziedzinie. Pamiętać należy także o przeciwwskazaniach do opalania natryskowego – w razie jakichkolwiek wątpliwości powinniśmy skonsultować wszelkie nasze obawy ze specjalistką/ specjalistą przed zabiegiem.
Przeciwwskazania do opalania natryskowego
Przed wykonaniem zabiegu należy bezwzględnie zapoznać się z przeciwskazaniami, co uchroni nas przed ewentualnymi dalszymi problemami, czy niechcianymi skutkami po zabiegu. Podstawowym przeciwwskazaniem do opalania natryskowego są przede wszystkim choroby skóry i świeże rany. Odradza się także wykonywać zabieg w przypadkach takich jak: astma i inne choroby oraz stany zapalne układu oddechowego, ciąża, wypryski skórne, alergie skórne, czy też łuszczyca. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto zasięgnąć wcześniej porady specjalisty.