W ostatnim czasie bardzo popularny stał się masaż kamieniem Gua Sha lub tak zwaną płytką Gua Sha. Przez dwa/ trzy ostatnie lata jego dostępność w sklepach zarówno stacjonarnych jak i internetowych znacznie wzrosła, a mnóstwo młodych, jak i dojrzalszych kobiet włączyło masaże przy jego pomocy do swojej codziennej rutyny. Media społecznościowe pękają w szwach od wielu pozytywnych recenzji i opinii influencerów, którzy zachwalają efekty po regularnym stosowaniu kamienia w roli masażera twarzy. Czy rzeczywiście efekty jego stosowania są aż tak spektakularne?
Czym jest Gua Sha?
Gua Sha jest starochińską techniką naturalnej pielęgnacji ciała, której przypisuje się także liczne działania lecznicze. „Gua” w dosłownym tłumaczeniu oznacza pocieranie lub skrobanie, a „sha” odnosi się do nazwy czerwonej wysypki. Tego rodzaju masaż od wielu wieków stosowany był w chińskiej medycynie tradycyjnej. Warto wspomnieć również, iż zajmuje niezwykle ważne miejsce w kulturze Dalekiego Wschodu, ponieważ praktyki z użyciem Gua Sha w celach leczniczych ściśle wiązało się z chińską filozofią energii życiowej tak zwanej yin i yang, a także relacji zachodzącej pomiędzy ich oboma pierwiastkami.
Z czego wykonane są masażery?
Kamienie, czy też tzw. płytki gua sha wykonane są najczęściej z jadeitu lub różowego kwarcu. Spotkać się również możemy z masażerami zrobionymi z ametystu, czy też awenturynu. Materiał, z którego są wykonywane ma jednak znaczenie ponieważ naturalne kamienie podczas dotykania skóry wywierają na nią wpływ swoimi właściwościami, dzięki czemu poprawiają kondycję naszej skóry na wielu poziomach. W zależności od minerału, z którego wykonany jest Gua Sha i którym zdecydujemy się wykonywać zabiegi możemy spodziewać się różnorodnych efektów. Warto więc wcześniej zapoznać się z właściwościami kamieni, by wiedzieć jaki rodzaj Gua Sha będzie dla nas najodpowiedniejszym wyborem.
Oryginalna i tradycyjna płytka Gua Sha do masażu twarzy powinna być wykonana z minerałów, być płaska i mieć zaokrąglone boki. Kształtem może przypominać nam nieco nieregularne serce, ponieważ pomiędzy dwoma dłuższymi bokami znajduje się specjalne zagłębienie, które tworzy formę podobną do serca. Niekiedy spotykane są również płytki w kształcie trójkąta lub grzebyka, jednak tradycyjna płytka częściej będzie podobna bardziej do serca niż do tych wymienionych kształtów.
Kiedy wykonywać zabieg?
Masaż płytką gua sha można wykonywać nawet codziennie. To co jednak najważniejsze należy kierować się przede wszystkim własnymi potrzebami oraz kondycją i skłonnościami skóry. Kluczem do sukcesu jest jednak regularność. Zabieg można wykonywać przykładowo z rana – wówczas ułatwia to pozbycie się obrzęków po nocy, a także dodaje naszej skórze witalności. Z kolei wieczorny masaż rozluźni głównie napięte po całym dniu mięśnie. Jeśli zauważymy, że nasza skóra wymaga zarówno porannego, jak i wieczornego rytuału z użyciem kamienia, nie stoi nic na przeszkodzie, by korzystać z jego cennego działania nawet dwa razy w ciągu dnia. Warto jednak pamiętać, że masaż nie jest wskazany w przypadku jakichkolwiek stanów zapalnych, czy poparzeń skóry. Nie należy również wykonywać go przy zdartym, a także podrażnionym jakkolwiek naskórku. Przeciwwskazaniem do masażu płytką kamienną może być również nadwrażliwa cera naczynkowa.
Używanie kamienia Gua Sha nie jest czynnością bardzo skomplikowaną. Wymaga jedynie znajomości pewnych technik i pojedynczych zasad, by zabieg faktycznie przynosił rezultaty. Warto wówczas zapoznać się z poradnikami dostępnymi online lub dołączonymi do płytki kamiennej, by jak najlepiej opanować metody tego masażu.
Działania zabiegów z użyciem Gua Sha
Masaż za pomocą kamienia Gua Sha jest szczególnie pomocny m.in. w drenażu limfatycznym twarzy, usuwaniu przeróżnych opuchnięć, niwelowaniu wszelkich zmarszczek, a także ma za zadanie napiąć i odmłodzić skórę. Tak naprawdę Gua Sha to właśnie przede wszystkim wspomniany wcześniej drenaż, który koncentruje się na poprawieniu krążenia krwi i chłonki, a także co ciekawe likwiduje zastoje w obrębie twarzy, szyi i dekoltu. Co więcej odpowiednie przesuwanie gładkim kamieniem po skórze dodatkowo wygładza ją, przyspiesza regenerację, niesamowicie liftinguje, a także poprawia napięcie mięśni w obszarze, który poddany jest zabiegowi. Masaż Gua Sha uznaje się za wyjątkowo skuteczny, jednakże nie należy on do niezwykle relaksujących – odczucia w zależności od osobistych preferencji mogą być mniej lub bardziej przyjemne.
Warto zerknąć na zalety pielęgnacji skóry taką metodą. Przede wszystkim, jak już wspominaliśmy masaż płytką napina i wygładza skórę, działa niekiedy odprężająco, wspomaga leczenie trądziku, może redukować drobne zmarszczki, a także poprawić elastyczność skóry, zmniejsza opuchliznę oraz wszelkie cienie pod oczami, eliminuje toksyny, redukuje napięcie w twarzy, łagodzi ból w okolicach zatok i głowy, pobudza krążenie krwi i tlenu, a także wspomaga działanie nakładanego przez nas serum, kremu czy oleju.
Efekty długotrwałych zabiegów mogą być zaskakujące. Jednak aby je osiągnąć należy przede wszystkim prawidłowo opanować techniki tego masażu, a także postawić na regularność i uzbroić się w cierpliwość – wiadomo po jednym zabiegu nie ujrzymy od razu spektakularnych efektów 😊