Promieniowanie słoneczne ma ogromny wpływ na nasz organizm. Niestety w większej mierze ma ono negatywny wpływ na naszą skórę. Jednak warto rozróżniać rodzaje promieniowań. Pierwszym promieniowaniem jest promieniowanie UVA o długości 320-400 nm i to ono odpowiada za fotostarzenie skóry oraz choroby nowotworowe. Kolejnym promieniowaniem jest UVB o długości 280-320 nm i to ono powoduje oparzenia słoneczne czy wpływa na pigmentacje skóry. Ostatnie najdelikatniejsze promieniowane UVC od długości 200-280 nm. Promieniowanie UVC nie wpływa na nasz organizm, ponieważ jest w większości pochłaniane przez atmosferę.
Promieniowanie słoneczne, oprócz negatywnego wpływu, odpowiada również za syntezę witaminy D. Natomiast nie jest to argument, który powinien nas skłonić do nie korzystania z kremów z filtrem. Kremy oraz preparaty ochronne dostępne na rynku największą ochronę przed promieniowaniem UVB jaką posiadają to SPF 50- natomiast zgodnie z badaniami współczynnik nieprzenikalności promieniowanie UVB to 98,1 %.
Promieniowanie słoneczne i ochrona – nie tylko latem
Musimy pamiętać o ochronie słonecznej cały rok, nawet w zimę, ponieważ wbrew pozorom promieniowanie słoneczne jest wtedy bardziej intensywne. Najlepszymi produktami ochronnymi są te z wysoką ilością SPF m.in. 50 lub 30. Przy zakupie produktów ochronnych warto zwrócić uwagę na oznakowanie. Wybieramy jedynie te produkty, które posiadają ochronę przed promieniowaniem UVA i jednocześnie przed promieniowaniem UVB. Musimy pamiętać, że poprawne oznakowanie na produktach, powinno zawierać ilość SPF oraz znaczek UVA w kółeczku.
Jakie zabiegi latem?
Zabiegi, które warto wykonywać w okresie letnim, gdzie jesteśmy narażeni na większą ilość promieniowania słonecznego nie powinny być fotouczulające. Warto zrezygnować z zabiegów laserowych, zabiegów, które mocno złuszczają nasz naskórek np. Kwas TCA czy retinol. Dobrym rozwiązaniem będą zabiegi, które działają delikatnie oraz odświeżająco np. oxybrazja czy infuzja tlenowa (dowiedz się więcej: kurs infuzja tlenowa).
Musimy pamiętać, że w okresie letnim nasza skóra narażona jest również na niższą wilgotność oraz mocne wysuszenie. Warto wybrać zabiegi, które dodatkowo nawilżą skórę i będą działały regenerująco na naszą skórę. Idealnym zabiegiem w okresie letnim będzie peeling kawitacyjny czy mezoterapia bezigłowa. Jest również gama kwasów, które możemy stosować w okresie letnim m.in. kwas laktobionowy, azelainowy czy kwas migdałowy.
Jeśli nie jesteśmy pewni czy dana substancja lub zabieg może być wykonywany w okresie letnim warto o pomoc zwrócić się do specjalisty – zaufanego kosmetologa lub kosmetyczki.