Elektrokoagulacja jest zabiegiem dermato-chirurgicznym, który pozwala bezpiecznie oraz szybko usunąć zmiany skórne. Do takowych zmian skórnych zaliczają się m.in. prosaki, żółtaki, brodawki, czy włókniaki. Praktyczne umiejętności zdobędziesz uczestnicząc w naszym kursie elektorkoagulacja. Dodatkowo, elektrokoagulacja stosowana jest do zamykania popękanych naczynek krwionośnych. Warto dodać, że w przypadku zmian skórnych pigmentacyjnych istnieją niekiedy jedynie wskazania czysto estetyczne do ich usunięcia, jednakże w przypadku wspomnianych naczynek krwionośnych czy prosaków zabieg wykonywany jest nierzadko z powodów medycznych. Nie powinniśmy się zatem dziwić, że elektrokoagulacja znajduje się w ofercie zarówno gabinetów kosmetologicznych, jak i klinik medycyny estetycznej.
Elektrokoagulacja – przyjrzyjmy się bliżej zabiegowi
Zamiast terminu elektrokoalgulacja możemy spotkać się również z nazwą zamienną tj. termoliza. W gabinetach kosmetologicznych najczęściej stosuje się jednakże pierwszą nazwę. Ale jak działa elektrokoalgulacja. Otóż w trakcie zabiegu wykorzystywane są właściwości prądu o wysokiej częstotliwości. Za pomocą igieł, czy też specjalnych końcówek o odpowiednim kształcie oraz rozmiarze dopasowanym do wielkości i rodzaju zmian, kosmetolog, czy też specjalista używając danego urządzenia usuwa impulsami prądu zmiany ze skóry. Dzieje się tak, gdyż pod wpływem wysokiej temperatury sięgającej nawet do 200 stopni Celsjusza zmiany zostają można tak ująć „wypalone”. W procesie tym wykorzystywana jest tzw. denaturacja białek, które naturalnie występującą w skórze. Pod działaniem wysokiej temperatury podczas zabiegu są one niszczone, a w przypadku naczyń krwionośnych – dochodzi do ich zamknięcia.
Zabieg ten zaliczany jest do bezinwazyjnych, ponieważ nie wymaga czy to nacinania naskórka, czy też usuwania chirurgicznego tkanek pacjenta. Z tego względu elektrokoalgulacja uznawana jest za zabieg wyjątkowo bezpieczny, a ryzyko wystąpienia jakichkolwiek powikłań pozabiegowych jest minimalne jak nie zerowe.
O zabiegu
Skóra klienta/klientki przed zabiegiem zostaje dokładnie oczyszczona, zwłaszcza w miejscach w których specjalista będzie działać urządzeniem. Ważne jest aby na miesiąc przed planowaną elektrokoagulacją klient lub klientka nie wykonywali w miejscu zmian skórnych zabiegów kosmetologicznych o tak zwanym nasilonym działaniu, czyli takich jak np. mikrodermabrazja czy też peeling chemiczny. Następnie na danym obszarze zmiany zbliżana jest specjalna igła do elektrokoagulacji. Tak jak już było wspomniane może mieć ona różne kształty i w zależności od wielkości i rodzaju zmiany wykorzystuje się tzw. nożyki, pętelki czy kulki. Zabieg nie trwa długo, zwykle jest to nie więcej niż kilka minut, ale trzeba mieć na uwadze, że jest to w pełni uzależnione od wielkości danej zmiany.
Po zabiegu specjalista zwykle zaleca stosowanie miejscowych środków przeciwbólowych i/lub przeciwbakteryjnych. Ważne, aby pamiętać iż na okres kilku tygodni w ramach pielęgnacji pozabiegowej należy odpuścić sobie korzystanie z preparatów zawierających substancje takie jak retinol, witaminę C i kwasy. Należy także chronić dane miejsce kremami z filtrem UV, jak również osłaniać je przed promieniami słonecznymi.
Bolesność zabiegu
Wiele osób zastanawiając się nad wykonaniem zabiegu elektrokoalgulacji poszukuje informacji na temat jego bolesności i odczuwalności. Niestety trzeba przyznać, że nie jest to zabieg bezbolesny. Ze względu na to, że wykonywany jest przy użyciu wysokiej temperatury, nie da się tego w pełni uniknąć. Istnieją jednak metody znieczulenia poddawanego zabiegowi miejsca. Do podstawowych należą kremy i maści, w przypadku głębokich zmian lub umiejscowionych na dużym obszarze, wykonuje się znieczulenie miejscowe. Taki zabieg jednak musi być przeprowadzany przez wykwalifikowanego lekarza w gabinecie medycznym.
Elektrokoagulacja – wskazania do zabiegu
Jeśli dana zmiana skórna budzi nasz niepokój, powinniśmy w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem dermatologiem, który stwierdzi po jej wyglądzie czy metoda elektrokoalgulacji usunięcia zmiany będzie najkorzystniejsza z punktu widzenia medycznego. Jeśli tak to należy jedynie dopytać później specjalistę, czy nasze przypadłości zdrowotne nie dyskwalifikują nas do poddania się temu zabiegowi.
Elektrokoagulacja jest metodą, która świetnie sprawdzi się jako skuteczna oraz trwała metoda zamykania widocznych naczynek krwionośnych. Polecana jest przede wszystkim osobom, które próbowały już wielu metod, a jednak problem estetyczny z tym związany nie znika. Ponadto elektrokoagulacja bardzo dobrze radzi sobie z brodawkami łojotokowymi i wirusowymi oraz ze zmianami takimi jak: prosaki, żółtaki, naczyniaki gwiaździste, włókniaki, a nawet zaawansowane nadżerki.
Przeciwskazania do zabiegu elektrokoalgulacji
Mimo, że elektrokoagulacja nie jest obarczona zbyt wysokim ryzykiem komplikacji, profilaktycznie nie zaleca się stosowania jej między innymi w okresie ciąży oraz karmienia piersią. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do jej wykonania będzie również przebyta lub rozwijająca się choroba nowotworowa. Osoby z wszczepionym rozrusznikiem serca czy klienci korzystający z pompy insulinowej muszą także zrezygnować z tej metody usuwania zmian skórnych z uwagi na użycie prądu w trakcie zabiegu. Zdecydowanie nie powinno się również stosować koagulacji u osób z zaburzeniami krzepnięcia krwi, czy mającym tendencje do powstawania bliznowców.